On üsna tavaline nähtus, et kohe kooliaasta alguses hakkavad koolilapsi kimbutama erinevad viirused. Miks on see nii ja kuidas viiruseid ennetada, sellest räägib lähemalt Benu Apteegi proviisor Margot Lehari. Samuti selgitab apteeker, millistele tervise küsimustele peaks samuti tähelepanu pöörama.

Miks sagenevad haigestumised just õppeperioodi alguses?
“On teada, et inimesel on kurgus ja ninaneelus palju erinevaid baktereid ja viirusi. Tavaliselt saab organism nendest jagu ilma, et me seda ise märkakski. Nad tungivad organismi ja põhjustavad haiguse siis, kui inimese organism nõrgeneb.” kirjeldab apteeker.

Haigestumisi põhjustab see, kui keha läheb järsku suurenenud suhtlusest ja mitmete reeglite järgimisest stressi, samuti on määravaks põhjuseks ka vähenenud unetunnid.

Kuidas viirustest võitu saada?
Apteeker selgitab, et kui viirused on lapse pikali niitnud, siis tuleb anda lapsele esimese asjana puhkust. “Samuti on soovitav juua pärnaõie, kibuvitsa või nurmenuku teed, loputada nina meresoola lahusega, mis aitab viirused välja tõrjuda,” räägib apteeker ja lisab, et abi on ka kahenädalasest piimhappebakterite kuurist.

“Selleks sobivad näiteks sellised segud, mis on mõeldud spetsiaalselt immuunsusele ja kuhu on ka lisatud tsinki. Teise toetava ja tervise paranemist kiirendava vahendina võiks kasutada ternespiimast eraldatud antikehasid – laktoferriine,” soovitab Lehari. Neid on apteekides müügil imemistablettidena ja kurguspreidena. Apteeker rõhutab, et nende puhul on oluline, et pärast lisandi manustamist enam ei sööda ega jooda. Seepärast on ideaalne neid tarvitada kas õhtul enne magamajäämist või hommikul pärast sööki.

Millal tuleb kontrollida D-vitamiini taset?
D-vitamiinil on meie organismis väga oluline roll ja vitamiini taset tuleks kontrollida hiljemalt kaheksa nädalat peale augustit. “Õigeaegse teadmisega saab oktoobris hakata vajadusel õiges annuses D-vitamiini preparaati lisaks tarvitama, mis võimaldab lihtsa vaevaga välistada lapsel D-vitamiini vaegusest tingitud väsimuse ja sellega kaasneva immuunsuse languse,” räägib Lehari. Ta toonitab, et eriti tuleb D-vitamiini taset kontrolli hoida, kui laps hakkab käima trennides, mis toob omakorda kaasa veelgi suurema vitamiinide vajaduse.

Et olla kindel, et D-vitamiini tase oleks organismis normis, on olemasoleva D-vitamiini taseme fikseerimine mõistlik ettevaatusabinõu. Apteegis tehtav D-vitamiini test on kiire ja mugav, mille abil saab vastuse 15 minutiga.

Toidulaud olgu vitamiinirikas
“Loomulikult peab toituma tervislikult, sööma piisavalt piimatooteid, linnuliha ja muna, et organismil oleks ehitusmaterjale ehk valke, millega immuunsusrakud omakorda toimetavad,” räägib Lehari.

Apteeker soovitab õpetada lapsi esimese asjana koolist tulles korralikult seebiga käsi pesema, nii et see harjumus kinnistuks nende igapäevasesse rutiini. Tugeva tervise nimel ei tohiks unustada värskes õhus liikumist, enne trennidesse minekut väikest toidu vahepala ja kehale ka parajat puhkuse andmist.